May 03

Facebook baştan aşağı yenileniyor! Mavi renkler gidiyor!

Facebook baştan aşağı yenileniyor! Mavi renkler gidiyor!

Facebook her yıl düzenlediği F8 Geliştirici Konferansı’nın 2019 ayağını dün başladı. Facebook’un tasarımı baştan aşağı yenilenirken mavi renklere veda ediliyor.

Facebook her yıl düzenlediği F8 Geliştirici Konferansı‘nın 2019 ayağını dün başlattı. Sahneye çıkan Mark Zuckerberg onlarca farklı yeniliğin duyurusunu gerçekleştirirken, Facebook’un tamamen yenilenmesi ve Messenger’ın yenilenerek masaüstü sürümünün geleceğinin açıklanması en büyük gelişmeler oldu.

FACEBOOK TASARIMI BAŞTAN AŞAĞI YENİLENDİ!

Beşinci nesil olarak tanımlanan yeni Facebook kullanıcı arayüzü, son dönemde kişisel verilerin güvenliğikonusundaki sıkıntılar nedeniyle zor bir dönemden geçen Facebook’u baştan aşağı yeniliyor. FB5 koduyla geliştirilen arayüzün en büyük farkı, yıllardır alıştığımız mavi renklere veda ediliyor olması. Sosyal medyanın en büyük problemi olan sahte haberleri şikayet etmenin daha da kolaylaştırıldığı yeni ara yüzünde gruplar ön plana çıkarılıyor.

Buna ek olarak grupların ana sayfada daha etkin bir şekilde görülmesini sağlayacak olan Facebook insanların ilgi duydukları gruplarda olduklarında etkileşimlerinin oldukça arttığını belirtiyor. Buna ek olarak bir değişim de, Facebook’un ikonunda yaşanıyor. Facebook ikonu alıştığımız dörtgen tasarımın yerini dairesel bir hale gelirken, üst menü çubuğu minimalist yapısı sayesinde sosyal medya platformu üzerindeki hakimiyeti artırıyor. Bu yeni kullanıcı arayüzü hali hazırda birçok ülkede kullanıma sunuldu.

Ancak, şu anda geliştiricilere açıldığı için standart kullanıcıların bu yeni arayüz için bir süre daha beklemesi gerekecek. Facebook’un bugüne kadar yaptığı en büyük değişim olan FB5’in daha kolay ve işlevsel hali sayesinde ilgiyi artırması bekleniyor. Bunu ilerleyen dönemde hep birlikte göreceğiz.

 

Bir cevap yazın

RadyoDuygusal.com Bir Yorum Yaziniz.