Mar 18

Koronavirüs yüzünden evden çalışanlara uzmanlardan altın değerinde 5 tavsiye

Ülkemizde koronavirüs vaka sayısının 47 olması sonucunda pek çok kurum, evden çalışma sistemine geçti. Durumu değerlendiren uzmanlar, bireylerin evde de yüksek konsantrasyonda çalışabilmesi için önemli olan 5 noktaya dikkat çekiyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle artık binlerce kişi evden çalışmaya başladı. Bu sayının giderek artacağı da beklenen gelişmeler arasında bulunuyor. Peki, evden çalışmanız gerekiyorsa, hem etkili çalışmak hem de morali yüksek tutmak için neler yapmak gerekir?

PİJAMALARDAN KURTULUN

Sabah bir duş alıp giyinmek ruh halini güçlendireceği gibi kişiyi psikolojik olarak da işe hazırlar. Özellikle evden video konferans için bağlanmak gerektiğinde iyi giyinmiş olmanın işe yaradığını söyleyenler de var. Ama resmi giyinmek gerekmeden, sadece çalışma havasına girmek için bile, uyku ve dinlenme ile bağlantılı gördüğümüz pijamalardan kurtulup bir pantolon ve tişört giymek de işe yarar. Ayrıca düzgün giyinmek evden çıkmayı da teşvik eder. Aynı şekilde, iş bitiminde beyne bu mesajı vermek için giysi değiştirip daha rahat giyinmek de tavsiye ediliyor.

ÇALIŞMA SINIRLARINI BELİRLEYİN

Bir şirkete çalışıyorsanız çalışma saatlerinizin belirlenmiş olması gerekir ve evden çalışırken de buna uymak önemlidir. Ofise gittiğiniz saatte evde işe başlayıp, ofisten çıkış saatinizde bitirin. Evden serbest çalışan kişiler de belli bir rutine bağlı kalmanın, belli saatlerde yatıp kalkmanın önemini vurguluyor. İlk hafta biraz sıkıntı çekilebilse de, bağlı kalma halinde bu rutin kısa sürede alışkanlığa dönüşebiliyor. Evden çalışırken oturduğunuz koltuk ve masanın uygun olması, klavyenin bilekler ve kolun alt kısmını yere paralel şekilde tutmaya uygun bir yerde bulundurulması önemli. Evde başkaları varsa rahatsız edilmeyeceğiniz bir köşe belirlemelisiniz. Uzmanlar, evden çalışırken bazı şeyleri eksik yapma kaygısıyla biraz daha fazla yapmaya yönelmemek veya çalışmıyormuş gibi görünmemek için iş arkadaşlarıyla işle ilgili daha fazla iletişim kurma hissine de kapılmamak gerektiğini belirtiyor.

RUTİNLERİ DEVAM ETTİRİN

Koronavirüs karantinası sebebiyle dışarı çıkmanın doğru olmadığı dönemde, ofis ortamını eve taşımak için farklı yöntemler denenebilir. Bazıları ortam sesi yaratan uygulamalarla bunu yaptığını söylüyor, mesela hareket halindeki trenin sesi veya bir kafedeki ortam sesi gibi…

VİDEO KONFERANS YÖNTEMİNİ DENEYİN

Evden çalışırken muhtemelen yalnız olacaksınız ve iş arkadaşlarının sohbeti veya ofis gürültüsü gibi işinizi bölen etkenlerle karşılaşmayacaksınız. İş yerinde çalışırken iş arkadaşlarınızla etkileşim halinde olursunuz, ama evde çalışırken gün boyu kimseyle konuşmama ihtimali vardır ve bu insanda izolasyon hissi yaratır. Bunun için mesajlaşma veya e-posta gönderme yerine telefonu alıp konuşmayı tercih etmek gerekir. Gün boyu tek başına çalışırken konuşmanın olumlu etkisi olacak, bu durum kişiyi canlandırıp daha verimli kılacaktır. Evden çalışmaya yönelen bazı işletmeler bunun için tedbir olarak her gün video konferans yapma yoluna gidiyor. İş için olduğu gibi sosyal bağlantıları kaybetmemek açısından da bu yararlı bir yöntem olabilir.

DÜZENLİ ARALIKLARLA MOLA VERİN

Evden çalışırken belli bir rutin oturtmak önemlidir, ama işin de monotonlaşmaması gerekir. Gün boyunca bilgisayar ekranına yapışıp kalmamak, düzenli aralar alıp masadan kalkmak ve dolaşmak önem taşır. Araştırmalar, gün boyunca sık ve kısa aralar almanın az ve uzun aralardan daha yararlı olduğunu gösteriyor. Evden çalışanlar genellikle Pomodoro Teknik denen yöntemi öneriyor. Buna göre iş gününü 25 dakika çalışma ve 5 dakika ara alma şeklinde düzenlemek gerekir. Bu aralarda ekrandan uzaklaşıp biraz hareket etmek yararlı olacaktır. Böylece çalışma motivasyonu ve yaratıcılığın da arttığı belirtiliyor.

Bir cevap yazın

RadyoDuygusal.com Bir Yorum Yaziniz.